“Libya, Türkiye ve Rusya arasında bölünebilir”

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Libya’nın Türkiye ve Rusya arasında bölünme ihtimali olduğunu, bunun da Avrupa için iyi bir durum olmayacağını söyledi.

Alman Yayın Kurumu DW’nin sorularını yanıtlayan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Avrupa’nın Libya’da varlık göstermediği için hareket alanının sınırlı olduğunu ifade etti.

Kramp-Karrenbauer, “Libya örneği gösteriyor ki, bölgede varlık göstermiyorsanız hareket kabiliyetiniz de sınırlı kalıyor. Bu da şu an örneğini gördüğümüz gibi, ülkenin muhtemelen Türkiye ve Rusya arasında bölünmesi tehlikesini doğuruyor. Bunun Avrupa için çok tercih edilir bir durum olmadığını söyleyebiliriz” diye konuştu. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de Ocak ayında düzenlenen Libya zirvesinin Libya konusundaki tek diplomatik süreç olduğunu da dikkat çeken Bakan, Libya için somut olarak yapılması gerekenin silah sevkiyatını engellemek olduğunu söyledi. Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın bu konuda girişimlerini artıracağını kaydetti.

“Yaptırımlar Bakanlığın gündeminde”

Alman ordusunun AB’nin Akdeniz’deki İrini misyonuna bir fırkateyn daha göndereceğini söyleyen Kramp-Karrenbauer, Berlin’in silah sevkiyatı yapan ülkelere karşı planlanan yaptırımlar üzerinde çalıştığını da ifade etti. Kramp-Karrenbauer, “Baskıyı artırmak için kaçak silah sevkiyatı yapanların deşifre edilmesi, ayrıca yaptırımlar uygulanması Dışişleri Bakanlığının gündeminde” diye konuştu.

Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın bölgede askeri varlık gösterip göstermeyeceği ve bunun için yetki istenip istenmeyeceği sorusunu da “Bu tabii ki sürecin sonunda anlaşılabilecek bir durum. Pazarlığı yürütülen ateşkesin uygulamaya geçirilmesi halinde mümkün. Ben en azından Heiko Maas’ın önerisinden bunu anladım.” şeklinde yanıtladı.