Arap dünyasının ilk nükleer santrali BAE’de devreye girdi…

Dünyanın yedinci büyük petrol yataklarına sahip ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Barakah Nükleer Enerji Santrali’nde ilk reaktörün faaliyete geçtiğini duyurdu. Komşu ülke Katar ise tepkili.

Arap Yarımadası’nın varlıklı ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşit el Maktum, nükleer santrallerin ve uzay araştırmalarının, Arapların diğer büyük milletlerle rekabet edebilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Alman Yayın Kurumu DW’nin haberine göre, El Maktum ayrıca, Barakah Nükleer Enerji Santrali’nin tamamen barışçıl amaçlara hizmet edeceğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile bir anlaşma imzalayan BAE, sahip olduğu nükleer tesislerde uranyum zenginleştirme faaliyetinde bulunmayacağını daha önce taahhüt etmişti.

BAE ayrıca Barakah Nükleer Enerji Santrali’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEO) denetimlerine açık olduğunu duyurdu.

BAE ve Güney Kore’den şirketlerin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından inşa edilen nükleer santralin 22,5 milyar euroya mal olduğu bildiriliyor.

Sahip olduğu dört reaktörün tamamı devreye girdiğinde 5 bin 600 megavat gücünde elektrik üretmesi beklenen santral ülkedeki elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 25’ini karşılama kapasitesine sahip olacak.

Katar: “Bölge barışı için tehlike”

Birleşik Arap Emirlikleri’ne komşu ülkelerden Katar ise nükleer santralin faaliyete girmesinden hoşnut değil. Katar resmi makamları Baraka Santrali’nin, “Bölge barışı için bir tehlike” teşkil ettiğini dile getirdi.

Sırada Mısır var

BAE’nin ardından nükleer santrale sahip ikinci Arap ülkesinin Mısır olması bekleniyor. Rus firmaları tarafından Akdeniz sahilinde yapımı devam eden nükleer enerji santralinin 2026’de devreye girmesi planlanıyor.