Sağlık Bakanı Koca: Aşılama çalışmaları dört aşamada yürütülecek…

gazetesanal.com

Bilim Kurulu, aşı gündemiyle toplandı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın video konferans yöntemiyle katıldığı toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda Kovid-19 aşı çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, aşının kimlere yapılacağı ve öncelikli grupların kimler olacağı ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrasında yazılı bir açıklama yayımladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında, daha önce kamuoyu ile paylaşıldığı gibi farklı aşı çalışmalarının yakından takip edildiğini ve olabilecek en erken dönemde, etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış aşılara ulaşmak için çalışmaların sürdürüldüğü belirtti. Koca, bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalandığını ve bir mRNA aşısı için de görüşmelerin devam ettiğini hatırlattı.

Koca açıklamasında,  “Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı “inaktif” diye bilinen aşılardır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır. Aşıların temini sonrasında uygulanmasına yönelik olarak lojistik imkanlarımız ve alt yapımız hazır durumdadırTemin etmek üzere olduğumuz diğer aşı ise mRNA aşısıdır ve genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır. mRNA aşıları insanlarda yeni uygulanan bir teknoloji ile hazırlanmaktadır. Çalışmalarda kısa dönem başarılı sonuçlar alınmıştır. Türkiye’nin standartlarına uygun olabilecek diğer alternatif aşılar için de görüşmelerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Sözleşme yapılan  aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra geleceğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşılar geldiğinde öncelikle uluslararası akredite Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından, ülkemize ithal edilen tüm aşılarda da uygulanmakta olan incelemeler yapılacaktır. Bu incelemelerde aşının güvenlilik testlerinin olumlu çıkması ve sonuçlanmakta olan Faz 3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanmasını takiben veriler, TİTCK tarafından değerlendirilecek ve ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecektir. Aşıların uygulanmasına bu aşamadan sonra geçilecektir” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama çalışmasında Bilim Kurulu’nca çeşitli nüfus grupları arasında enfeksiyon kapma, ölüm oranı, olumsuz toplumsal etki riski gibi unsurlar göz önüne alınarak genel öncelikler belirlendiği bilgisini de verdi.

Koca’nın açıklamasına göre  aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlandı.

*İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

*İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.

*Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsayacak.

*Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.