OECD, ekonomideki küçülmenin devam ettiğini açıkladı… Dünyadaki büyüme tahminini yüzde 4,5’a düşüren OECD, Türkiye’nin büyüme oranını da yüzde 2,9’a çekti…

HABERİ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonomik görünümün Kovid-19 salgını nedeniyle son derece belirsiz kalmaya devam ettiğini açıkladı. OECD, Haziran ayında yüzde 6 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,5 olarak güncelledi. 2021 için ise büyüme tahmini yüzde 5,2’den yüzde 5’e çekildi.

Euronews’in haberine göre, OECD, bu yıl için Türk ekonomisine yönelik Haziran ayında açıkladığı yüzde 4,8 olan daralma tahmini yüzde 2,9’a düşürdü. 2021 büyüme tahmini de yüzde 4.3’ten yüzde 3.9’a revize etti.

OECD’nin 2020 için beklentileri.

Raporda, 2020’de Türkiye, Çin, ABD ve Avrupa ekonomileri için yukarı yönlü, son haftalarda Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler olan Arjantin, Hindistan ve Meksika ekonomileri ise aşağı yönlü revizyon yapıldı.

Daha önce ikinci dalganın yaşanmayacağı senaryosunda 2020 için yüzde 7,3 olarak açıklanan ABD ekonomisinin küçülme tahmini yüzde 3,8’e indirilirken, 2021’de ülke ekonomisinin yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü.

Euro Bölgesi için 2020’de öngörülen yüzde 9,1 küçülme tahmini yüzde 7,9’a düşürüldü, gelecek yıl ise yüzde 5,1 büyüme öngörüldü.

İngiltere’nin, OECD ülkeleri içinde en fazla küçülen ülkelerden olması bekleniyor. Ülke ekonomisi için 2020 yılı küçülme tahmini yüzde 11,5’ten yüzde 10,1’e çekilirken, gelecek yıl yüzde 4 büyüme olacağı varsayılıyor.

Çin büyümeye devam edecek

Çin ekonomisine yönelik bu yıl için daha önce yüzde 2,6 olarak açıklanan küçülme tahmini, yüzde 1,8 büyüme olarak revize edildi. Çin ekonomisinin gelecek yıl 1,2 puanlık artışla yüzde 8 büyüyeceği öngörülüyor.

Daralma tahmini Hindistan için yüzde 3,7’den yüzde 10,2’ye, Meksika için yüzde 8,5’ten yüzde 10,2’ye ve Arjantin için yüzde 8,3’ten yüzde 11,2’ye çıkarıldı.

Salgının uzun süre etkisi devam edecek

Küresel ticarette bu yılın ilk yarısında yüzde 15 düşüş görüldüğü belirtilen OECD raporunda, iş gücü piyasasının, çalışma saatlerindeki kısalma, iş kayıpları ve işletmelerin zorunlu olarak kapatılmasından dolayı ciddi şekilde etkilendiği vurgulandı.

Raporda, Tüm ekonomilerde uygulanan hızlı ve etkili politika desteğinin Kovid-19’un üretim ve istihdamdaki daralmanın daha büyük olmasını önlediği belirtildi.

Çoğu ekonomide, gelecek yılın sonunda üretim seviyesinin 2019’un altında kalacağının tahmin edildiği raporda, bunun salgının uzun süreli etkisinin sonucu olduğuna vurgu yapıldı.

Raporda, Kovid-19 salgınının daha güçlü bir şekilde yeniden canlanması ve daha sıkı karantina önlemlerine başvurulması halinde bunun gelecek yıl küresel büyümeyi 2-3 puan aşağı çekeceği uyarısında bulunuldu.

‘Hükümetlerin desteği sürekli olmazsa şirket iflasları ve işsizlik artacak’

OECD Başekonomisti Laurence Boone, raporun sunumunda, dünyanın, ağır bir sağlık krizi ve İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en dramatik ekonomik yavaşlamayla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Boone, sağlık krizi ve ekonomik yavaşlamanın ne zaman biteceğinin henüz belli olmadığını ifade ederek, “ancak politika yapıcıların güven oluşturmaya yardımcı olmak için yapabileceği çok şey var.” ifadesini kullandı.

2008 finansal krizinden sonraki gibi hükümetlerin maliye politikasını çok çabuk sıkılaştırma hatasından kaçınmaları gerektiğini vurgulayan Boone, hükümetlerin desteğinin sürekli olmaması halinde şirket iflasları ve işsizliğin artacağı uyarısında bulundu.

Ekonomide dijitalleşmeye dikkati çeken Boone, hükümetlere “yeşil ekonomi” için daha fazla harcama yapması çağrısı yaptı.