Din İşleri Yüksek Kurulu’dan, Ayasofya açıklaması…

gazetesanal.com

HABERİ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Ayasofya’nın Camii yapılmasının ardından yaptığı açıklamada, camiide nasıl namaz kılınacağına açıklık getirdi.

Diyanet işleri Başkanlığı Diş İşleri Yüksek Kurulu’dan yapılan açıklamada, İstanbul’un fethiyle birlikte Fatih Sultan Mehmed tarafından ebedî olarak camiye dönüştürülerek vakıf haline getirilen Ayasofya’nın İstanbul’un en kadim camilerinden biri olduğu belirtildi.

Açıklamada, Ayasofya’da bulunan resimlerin namaz kılmaya engel olmadığı belirtilerek, şu görüşlere yer verildi.

“Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmelerini sağlamak için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.

İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii’nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır.”

Din İşleri Yüksek Kurulu, ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.