Avrupa Birliği, teknoloji devlerini algoritmalarını açıklamaya zorlayacak..

Teknoloji şirketlerin seçimler üzerindeki etkilerine yönelik tartışmaların arması üzerine Avrupa Birliği, harekete geçti.

Avrupa Birliği, Facebook, Twitter ve Google gibi teknoloji şirketlerinden algoritmalarını açıklamalarını talep edecek.

Alman Yayın Kurumu DW Türkçe’de yer alan habere göre, AB Facebook, Twitter, Google gibi devlerin seçmenlerin algısı üzerindeki gücünü tırpanlamak için kolları sıvadı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margarethe Vestager, “Demokrasimizi ilgilendiren kararları birkaç şirketin almasına izin veremeyiz” açıklamasında bulundu.

Margrethe Vestager, şirketlerin internet platformlarındaki kullanıcılara yönelik tavsiyelerini hangi temelde yaptıklarının açıkça ortaya konulması gerektiğini belirterek, AB çapında dijital hizmetlerle ilgili planlanan yeni yasanın şirketlere şeffaflıkla ilgili yükümlülükler getireceğini kaydetti.

Algoritmaların etkisi.

Büyük internet şirketlerine ait sosyal medya ağları ve arama motorlarının devasa boyutlarda verileri analiz ederek kullanıcılarına içerik tavsiyelerinde bulunduğuna dikkat çeken Vestager, “Söz konusu dev platformların başarısının sırrı, bu algoritmalardır. Ama aynı zamanda demokrasimiz üzerinde de çok ciddi etkilere yol açabilirler” diye konuştu.

“Bu tavsiye mekanizmaları dünyaya dair bildiklerimizi derinden etkileyebilir” diyen Vestager, bu sorunla ilgili tartışmaların Cambridge-Analytica skandalı sonrasında daha da yaygınlaştığına dikkat çekti.

İngiliz siyasi danışmanlık şirketi Cambridge-Analytica’nın Facebook’un dev veri tabanını analiz ederek 2016’daki ABD başkanlık seçimleri ve İngiltere’deki Brexit referandumu sonuçlarını etkilediği iddia edilmişti.

Yasayla yükümlülük getirilecek

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vestager, “Demokrasimizin geleceğini ilgilendiren kararların gizli bir şekilde birkaç şirketin yönetim kurulu başkanları tarafından alınmasına izin veremeyiz” diyerek şunları söyledi:

“Bize hangi bilgilerin ve hangi ürünlerin tavsiye edileceğine ve hangilerinin gizleneceğine nasıl karar verdiklerini anlatmak zorunda olacaklar. Böylece oturup seyretmek yerine bu kararlara nüfuz etme imkanımız olacak. Gördüğümüz reklamların parasını kimin ödediğini ve belli bir reklamın niye bize sunulduğunu da anlatmak zorunda olacaklar”

Vestager’in verdiği bilgiye göre, bu konudaki yasal düzenlemenin Aralık ayında tamamlanması bekleniyor. Şirketler, ilgi resmi makamların talebi üzerine, tavsiye sistemlerinin ne şekilde işlediğine dair bilgileri paylaşacak.