Avrupa Adalet Divanı’ndaki 13 milyar Avroluk Davayı Apple kazandı…

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Komisyonu’nun İrlanda’nın Apple’a sağladığı vergi avantajlarının birlik mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle Apple’a 13 milyar Euro’luk vergi avantajını geri ödemesini öngören kararını iptal etti.

Karar, Brüksel’in vergi cezasına meydan okuyan Apple ve İrlanda için bir zafer, GAFA diye adlandırılan internet devlerine savaş açan Avrupa Komisyonu içinse “büyük bir darbe” anlamına geliyor.

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı, İrlanda Hükümeti ve Apple’ın başvurusu üzerine, AB Komisyonu tarafından 2016 yılında alınan kararı inceledi.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, “AB Komisyonu ve rekabetten sorumlu komiseri Margarethe Vestager, ‘seçici bir ekonomik avantajın varlığını’ gösterememiştir” denildi.

Avrupa Komisyonu’nun, “yasa dışı devlet yardımı aldığı” gerekçesiyle İrlanda’da 13 milyar euro vergi ödemesini istediği ABD merkezli teknoloji devi Apple, Avrupa Adalet Divanı kararıyla, bu yükümlülükten kurtuldu.

Lüksemburg’da bulunan ve AB’nin en üst yargı kurumu olan mahkeme, Apple ile İrlanda hükümeti arasında 1991 yılında imzalanan vergi anlaşmasının, AB kurallarına aykırı olmadığına hükmetti.

İrlanda ve Apple kararı kutladı

İrlanda hükümeti, açıklamanın hemen ardından, Avrupa Adalet Divanı’nın kararını kutlayan ilk taraf oldu. Yazılı bir açıklama yapan İrlanda Maliye Bakanlığı, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararını selamlıyoruz. Hiçbir zaman Apple için özel bir muamele olmadı. Apple da diğer şirketler gibi, ülkede yürürlükte olan yasalara göre vergilendirildi” dedi. Amerikan teknoloji devi Apple da bu karardan “memnun” olduklarını açıkladı.