Almanya Türkiye seyahatlerini kolaylaştırdı mı zorlaştırdı mı?

HABERİ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Almanya Türk turizm bölgelerine seyahat uyarısını yeni koşullar getirerek kaldırdı. Alman hükümeti, “özel düzenlemenin” ayrıntılarını açıklarken, turizmciler getirilen test ve karantina koşullarını eleştirdi. 

Alman Yayın Kurumu DW’de yer alan habere göre, Almanya Türkiye’ye seyahat uyarısını turizm bölgeleri için yumuşattı. Ancak Türkiye’den, tatilden dönecek herkes için yeni test ve karantina koşulları getirdi.

Almanya, Türkiye’nin talepleri sonucu Türkiye’ye seyahat uyarısını güncelleyerek, popüler turizm bölgeleri için istisna getirdi.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Ege bölgesinde Aydın, İzmir ve Muğla, Akdeniz bölgesinde ise Antalya’ya seyahatlere istisna getirildiği duyuruldu. 

Bakanlık turizm bölgeleri için bu istisnanın, “Türk hükümetinin kapsamlı turizm ve hijyen konseptine harfi harfine uyulması koşuluyla” kaldırıldığının altını çizdi. 

Alman Dışişleri Bakanlığı güncellediği uyarıda, Türkiye’ye seyahatlar konusunda getirilen yeni koşulları da ayrıntılı olarak sıraladı. 

Negatif test sonucu zorunluluğu

Buna göre herkes, Almanya’ya dönmeden önceki 48 saat içerisinde Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak zorunda. 

Türkiye’de kliniklerde 15 euro, havalimanlarında ise 30 euroya yaptırılabilen test masrafları yolcular tarafından ödenecek. Test sonuçları da Türkiye sınırlarında, Türk makamları tarafından kontrol edilecek. 

Testin pozitif çıkması halinde ilgili kişi Almanya’ya dönemeyecek, Türkiye’de karantinaya alınacak ve gerekirse Türkiye’deki hastanelerde tedavi olacak.

Oysa Almanya, Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) “riskli bölgeler” listesinde yer alan diğer ülkelerden dönenler için Almanya’da ücretsiz test imkanı sunuyor. Tatil dönüşü testi pozitif çıkanlar da kendi evlerinde karantinaya girebiliyor. 

“Türkiye’ye özel düzenleme”

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Christofer Burger, bu koşulların Türk hükümeti ile varılan bir mutabakatı yansıttığını açıkladı. 

“Bu Türkiye için özel bir düzenlemedir” bilgisini paylaşan Burger, “Türkiye’den ayrılmadan test yaptırmak bir zorunluluk. Bu konuda Türkiye ile mutabakat sağlandı ve Türkiye ülkeden ayrılanlardan bu testi göstermelerini isteyecek” dedi. 

Hükümet sözcü vekili Ulrike Demmer de, test yaptırma zorunluluğunun Türkiye’den Almanya’ya dönecek “herkese” getirildiğini söylerken, bunun halk sağlığına verilen değer ve önceliği yansıttığını, “ister uçak, ister araba isterse trenle olsun, dönecek olan herkes 48 saati geçmemiş bir test yaptırmak zorunda” dedi. 

“Büyük sıkıntı yaratabilir”

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan turizmci Bahattin Kaya, Alman hükümetinin Türkiye’ye seyahat uyarısını kısmen kaldırmasını olumlu karşıladıklarını söyledi. 

Kaya, “Bu aslında bu bölgelere seyahat edecek turistlerin karantinada kalmak zorunda olmaları halinde Almanya’daki iş yerleri ile sorun yaşamayacakları, sigortaların da sağlık masraflarını ödeyeceği anlamına geliyor. Ama tabii Türkiye’de test ve karantina zorunluluğu getirilmesi çok da olumlu değil” diye konuştu.

Aynı zamanda Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Yönetim Kurulu üyesi olan Kaya, Türkiye’de test ve karantina zorunluluğunun, Alman turistlerin Türkiye’de tatil yapmaktan caymalarına yol açabileceği endişesini dile getirdi:

“Son düzenlemeye göre Türkiye’de yapılan test pozitif çıkması halinde, turistler iki hafta daha Türkiye’de kalmak zorunda. Oysa test Almanya’ya dönüşte yapılsa, pozitif çıkması durumunda turistler evlerinde karantinaya girebilecekler. Türkiye’de kalınması zorunluluğu büyük bir sıkıntı yaratabilir. Turistler hem zaman hem oluşacak ek maliyet nedeniyle bu riski göze almak istemeyecektir. Çünkü Alman turist ‘ben gidersem bir şey olursa iki üç haftalık otel masrafımı kim ödeyecek’ diyecektir. Üstelik diyelim dört kişilik aile, birinin testi pozitif çıktı, aile bölünecek mi?”