“Dünyayı kovit-19 krizden kurtaracak Türk çift”…

Almanya’da Korona virüsü aşısı çalışmalarıyla dünyanın gündemine oturan iki Türk’e övgüler yağıyor. Alman medyası, Doktor Özlem Türeci ve Profesör Uğur Şahin’i dünyayı krizden kurtaracak kişiler ilan etti, evli çiftin Nobel tıp ödülünü alabilecekleri yorumunu yaptı.

Amerikanın Sesi VOA Türkçe’de yer alan habere göre, dünyada 7 şirketin koronaya karşı aşı geliştirme çalışmalarında büyük mesafe alındı.

Şu anda aşıya en yakın olanlarsa, Prof. Uğur Şahin’in ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu Almanya’nın Mainz kentindeki BioNTech firması ve Amerikan ortakları Pfizer.

Prof. Şahin BNT162b2 kodlu aşının tüm deneme süreçlerinin başarıyla sona erdiğini ve artık sadece gerekli iznin çıkmasını beklediklerini açıkladı.

Şahin, Nisan ayından bu yana geliştirdikleri aşıyı toplam 37 bin kişide denediklerini, tüm klinik denemelerden olumlu sonuç aldıklarını ve “hedef çizgisine çok yaklaştıklarını” söyledi.

Aşının güvenirliğini ve enfeksiyona karşı koruyucu özelliğini “mükemmel” olarak niteleyen Şahin, deneklerin antikor geliştirdiklerini, bağışıklık kazandıklarını dikkat çekti. Şahin, başarı oranını ise yüzde 90 olarak tanımladı.

“Nobel Tıp Ödülü’nü kazanabilirler”

Korona virüsüne karşı bir aşının geliştirilmesi ve muhtemelen önemli bir yan etkisinin görülmemesi Alman medyasında bir mucize olarak değerlendiriliyor. Gazeteler, Prof. Şahin ve eşini şimdiden dünyayı krizden kurtaracak kişiler ilan etti, başarılı olmaları halinde Nobel Tıp Ödülü’nün de kazanacakları yorumunda bulundu.

Bu olumlu havaya rağmen, bundan sonraki süreçle ilgili yanıt bekleyen bazı sorular var: Aşıya ne zaman ruhsat verilecek? Aşı hangi hızla ve hangi ülkelere dağıtılacak? Ve belki de en önemlisi kitlesel aşılama ne zaman başlayacak? Bu soruların bir bölümü, Alman Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve basına sızan raporda yanıt buluyor.

“İlk aşılama kampanyası ilkbaharı bulabilir”

Buna göre, Almanya’da aşının izin sürecinin büyük bir olasılıkla 2021’in ilk çeyreğini bulacağı tahmin ediliyor. Daha erken ruhsat çıkması durumunda bile, ilk aşılama kampanyası lojistik hazırlıklar nedeniyle önümüzdeki yılın ilkbahar aylarında başlayabilecek. Bu rapor, “aşı bulundu, korona bitti” diye düşünenlerde hayal kırıklığı yaratırken, pandeminin en azından önümüzdeki kış aylarında ciddiyetini koruyacağı gerçeğini de bir kez daha anımsattı.

“Almanya’da aşılama için 60 merkez kurulacak”

Bu arada Almanya aşılama için ülke çapında 60 merkez kurulacağını duyurdu. Yani aşı, doktorlarda ya da hastanelerde değil, söz konusu merkezlerde yapılacak. Aşılması gereken bir diğer sorun ise, aşının eksi 80 santigrat derece soğuklukta muhafaza edilmesi zorunluluğu. Bu koşula uygun laboratuvarların sayısının azlığı nedeniyle bazı lojistik sorunlar yaşanabileceği belirtiliyor. Daha sıcak iklimlerde bulunan veya daha az mali kaynakları olan ülkeler için bu konu haliyle daha da önem kazanacak.

AB ile sözleşme imzalanacak

Almanya, korona’ya karşı aşı projesini şimdiye dek 375 milyon Euro ile teşvik etti. Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkenin BioNTech ve Pfizer ortaklığından ilk aşamada 100 milyon doz aşı alacağını ifade etti. AB Komisyonu’nun ise korona virüsü aşısı konusunda BioNTech ve Pfizer ile sözleşme imzalayacağı öğrenildi. Anlaşmaya göre AB ilk aşamada 200 milyon doz aşı satın alınacak, opsiyon olarak da 100 milyon doz aşı ısmarlanacak. Aşı, 27 AB ülkesine paylaşım ve dağıtımın komisyon tarafından organize edilecek.

Bu arada BioNTech kaynakları, aşının üretimine geçilmesi durumunda, 2021 yılında bir milyar 300 bin doz aşı üretimi hedeflenlendiğini duyurdu.

Öte yandan korona sürecinde bilimsel açıklamaları ve değerlendirmeleriyle dikkat çeken Almanya Başbakanı Angela Merkel, virüsün etkisiz hale getirilmesi için toplam nüfusun yüzde 60 ila 70’inin hastalığı atlatması ya da aşı yoluyla bağışıklık kazanması gerektiği bilgisini verdi. Bu sayıda pandeminin tümüyle geride kalmasının daha uzun bir süre alacağını gösteriyor