Üniversiteli işsizlerin sayısı hızla artıyor…

HABERİ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

Türkiye’de işsizlik sorunu, koronavirüs salgınıyla birlikte daha da artış gösterdi.

Bu dönemde özellikle meslek sahibi, üniversite mezunu işsizlerin artışı dikkat çekiyor.  Son bir yılda istihdam piyasasından çekilen üniversiteli sayısı 565 bin artarken, üniversite mezunu olup da herhangi bir işte çalışmayanların sayısı 1 milyon 350 bine ulaştı.

Çalışmak istemeyen ya da iş bulmaktan ümidini kesmiş üniversite mezunu sayısı ise son bir yılda 565 bin arttı.

Alman Yayın Kuruluşu DW’nin haberine göre, Uzmanlara, eğitimli işsiz sayısındaki artışı kaygı verici olarak nitelendirdi.

Kadınlar çoğunluğu oluşturuyor…

Genç İşsizler Platformu’na derlediği bilgilere göre, Türkiye’de üniversite mezunu işsizlerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Yalnızca taşrada değil, kentlerde de üniversite mezunu kadın işsizliği daha yüksek. Toplamda herhangi bir işte çalışmayan 1 milyon 350 bin üniversite mezununun bir milyonunu kadınlar oluşturuyor.

TÜİK verilerine göre, üniversite mezunu 1 milyon 6 bin kadın yüksek eğitim düzeylerine rağmen iş aramadığı için işsiz sayılmıyor.

İş arama süresi uzuyor

Son resmi verilere göre, Türkiye’de iş arama süreleri de giderek uzuyor. Bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-34 yaş arası genç sayısı son 1 yılda 326 binden 494 bine çıkmış durumda.

Bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-34 yaş arası üniversiteli genç sayısı ise son bir yılda 153 binden 253 bine yükseldi.

Hem işsiz sayısı hem çalışan sayısı düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de karantina önlemlerinin uygulandığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan dönemde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre binde 2 azalarak yüzde 12,8 olarak gerçekleşti.

TÜİK’e göre, ekonomi çarklarının durduğu bu dönemde, işsiz sayısı azaldı, 427 bin kişi “işsiz” tanımından çıktı. Toplam işsiz sayısı ise 3 milyon 775 bine geriledi.