Asgari ücret net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi… İşçi sendikaları tepkili…

gazetesanal.com

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda,  asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, komisyonda işçi ve işveren temsilcilerinin görüşleri  ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) önerilerinin dikkate alındığını belirtti.

Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira arttığını, artış oranının, yüzde 21,56 olduğunu kaydeden Zehra Zümrüt Selçuk; “1 Ocak 2021’den itibaren brüt 3570,50 TL, net 2 bin 825,90 kuruş olarak belirlendi. Bekar ve çocuksuz bir işçi için geçerli olan rakam bu. 3.313,72 kuruş evli ve çocuklu bir çalışan için belirlenen rakam. Asgari ücret desteğini 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da ilave destek olarak ifade edilmektedir”  dedi.

İşverenler karara katıldı

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak zor koşullarda kararını verdi. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu” dedi.

İşçi sendikaları tepkili

Belirlenen asgari ücret rakamına işçi sendikaları tepki gösterdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, belirlenen rakamın yetersiz olduğunu, alınan karara muhalif kaldıklarını söyledi.

Kararın işveren ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğu alındığına dikkat çeken Irgat, “İşçi kesimi olarak kendi ve aileleri için çaba gösterdik. İşçi kesimi olarak beklentileri karşılamaktan uzak, alınan karara katılmıyoruz. Bugünün geçim şartları düşünülmeden oran tespit edilmiştir. Görüşümüzü 4 Aralık’tan bu yana kamuoyuna açıkladık. Temel alınması gereken ilkeleri paylaştık. İşveren kesimi tarafından karşılık görmediğini anlıyoruz. İşçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret alan milyonlarca çalışan ve ailesi yine mağdur edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da asgari ücretle ilgili açıklamada bulundu. Arzu Çerkezoğlu asgari ücretin son derece yetersiz  olduğunu belirtti.

İşçilerin emekçilerin enflasyon karşısında yoksullaştığını kaydeden Çerkezoğlu, “Bu rakam asla kabul edilemez. Türkiye işçi sınıfı, bir kez daha yok sayılmıştır. Türkiye işçi sınıfı, bir kez daha açlığa sefalete mahkum edilmiştir. Bu nedenle, 1 Ocak’tan itibaren insan onuruna yakışır bir asgari ücret için 2021 yılı asgari ücretini değiştirmek için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da,  asgari ücretteki artışın önemli olmakla beraber, pandeminin yarattığı olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri karşılamadığını belirtti.

Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılı için net 2 bin 825 lira olarak belirlenen asgari ücretteki artışın, enflasyonun üzerine denk gelen, önemli ancak yetersiz bir artış olduğunu bildirdi.