İran’a uygulanan 13 yıllık BM Silah Ambargosu sona erdi…

HABERİ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ.

İran, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2007’den bu yana ülkeye uygulanan silah ambargosunun kaldırıldığını ve her türlü konvansiyonel silahı yasal kısıtlama olmaksızın alıp satabileceğini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tahran’ın 2015’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya arasında imzaladığı nükleer anlaşma uyarınca, 13 yıldır uygulanan uluslararası silah ambargosu ile bazı İranlı yetkililere yönelik getirilen uluslararası seyahat yasağının da kaldırıldığı belirtildi.

Euronews’in haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “ABD rejiminin çabalarına meydan okuyarak 2231 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını ve nükleer anlaşmayı koruyan uluslararası toplum için önemli bir gündür.” ifadelerine yer verildi.

İran’ın bundan sonra yasal olarak silah alıp satabileceğine dikkat çekilen açıklamada, “İran, bugün itibarıyla her türlü kaynaktan herhangi bir hukuki kısıtlama olmaksızın, yalnızca kendi savunma ihtiyaçları doğrultusunda gerekli silah ve teçhizatı tedarik edebilir ve kendi siyasetleri doğrultusunda savunma silahlarını ihraç edebilir.” denildi.

Ne olmuştu.

2007 yılında Birleşmiş Milletler, İran’a nükleer programı nedeniyle silah ambargosu uygulanmasına karar verdi.

2015 yılında, İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya arasında nükleer silahlar ile ilgili anlaşma imzalandı.

Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinden sonra ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan 2018’de tek taraflı olarak çekildi.

ABD, Ağustos 2018 itibarıyla Tahran’ın füze programı ve bölgesel nüfuzunun da sınırlandırıldığı yeni bir anlaşmaya zorlamak için İran’a yönelik ‘tarihin en ağır yaptırımlarını’ uygulamaya başladı.

İran ise ABD’nin yaptırımlarına karşılık Avrupa ülkelerinden beklediği ekonomik desteği alamayınca anlaşmadaki taahhütlerini geçen yıl kademeli olarak durdurdu.

ABD’nin ambargoyu yenileme çabaları.

ABD yönetimi, 18 Ekim 2020 tarihinde sona eren Birleşmiş Milletler ambargosunu tekrar uzatmak istedi.

ABD, İran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek, Konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı (snapback) devreye soktu.

BMGK üyeleri, anlaşmadan çekilen bir ülkenin söz konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini açıkladı.

ABD’nin silah ambargosunu yenileme girişimleri Ağustos ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde başarısızlıkla sonuçlandı.

ABD tek taraflı uygulama başlattı.

ABD, İran’a yönelik tüm BM yaptırımlarını tek taraflı olarak 19 Eylül’de uygulamaya başladı.

ABD yönetimi, İran’a yönelik tek taraflı uyguladığı silah ambargosunu delen ülkelere yaptırım uygulayacağını duyurdu.