Sıla yolunda arabalı tren tercihi

Avrupa’da yaşayan Türkler özellikle yaz tatillerinde ve bayramlarda memleket yoluna düşüyor. Sıla yolu hareketleniyor. Kimi havayolunu tercih ediyor kimi de karayolunu. Uzun süre araba kullanmak istemeyen gurbetçiler için bir başka ulaşım alternatifi de arabalı tren.

Arabalı tren, Avrupa’dan Türkiye’ye gelenler ve Türkiye’den Avrupa’ya gidenler için alternatif ulaşım yöntemlerinden biri… Tren Avusturya-Edirne Arası çalışıyor. Avusturya’dan kalkan tren, 40 saatlik yolculukla Edirne Tren Garı’na ulaşıyor. Yolcular, uzun saatler direksiyon sallamadan yurda gelebiliyor.

Yaz tatili ile Kurban Bayramını bir arada geçirmek isteyenler gurbetçiler bu bayramda yine yollara düştü. Uzun süre araba kullanmak istemeyen, ancak memleketinde arabaya da ihtiyacı olanlar arabalı treni tercih etti. Arabalı tren, Türkiye’ye Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahını takip ederek Türkiye’ye geliyor. Gümrük kapılarından geçişler, arabalı seyahate göre daha kolay.

Arabalı tren yolculuğu arabanızı trene yüklemekle başlıyor. Sonra Balkanların eşsiz manazarası eşliğindeki keyifli ve konforlu bir yolculuk Edirne’ye kadar sürüyor. Araba kullanmanın yarattığı yorgunluğu yaşamamak da arabalı treni tercih edenlerin ekstra kazancı oluyor.

Tren Edirne’ye geldiğinde yolcular arabalarını teslim alıyor ve Türkiye içindeki arabalı yolculukları başlıyor. Kimi tatil yörelerinin kimi memleketinin yolunu tutuyor.

Arabalı treni daha çok emekler tercih ediyor.

Avusturya’nın Villach kentinde başlayan yaklaşık bin 400 kilometrelik yolculuk 40 saati aşıyor.

Villach-Edirne arasındaki seferler haftada bir karşılıklı olarak yapılıyor.